Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wyróżnione ogłoszenia

Witamy, Gość

TEMAT: Studia w Galway

Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14697

• Ada
  • Ada Avatar
Hej, wlasnie przeprowadzilam sie do Galway z rodzicami i od pazdziernika chcialabym rozpoczac studia. W Polsce skonczylam liceum i zdalam mature calkiem dobrze ale nie rozpoczelam studiow. Jaka uczelnie polecacie? Ciezko sie dostac? Sa jakies egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne? No i czy jako obywatel UE bede za dzienne studia placic? Dziekuje za wskazowki i pozdrawiam

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14698

• Ania
  • Ania Avatar
Hej Ada, zadałaś kilka pytań na które mogę Ci odpowiedziec gdyz sama studiuję na jednej z uczelni w Galway tylko jest to tak rozbudowany temat w Twojej sytuacji, że musiałabym napisac esej :/ Nie bardzo też lubię to forum, masz może adres e-mail przez który mogłybyśmy się skontaktowac?
Z Twojego postu wnioskuję, że masz ok 19-20 lat jestes po maturze, mieszkasz na Wyspie od niedawna i jesteś na utrzymaniu rodziców tak? Czyli kilka spraw jak staranie się o miejsce w szkole jako mature student (powyżej 23 roku życia, żyjący na własną rękę) odpada, także staranie się o Grant będzie utrudnione ze względu na fakt jak krótko tu mieszkasz, ale to że jesteś na utrzymaniu rodziców (zalezy jak długo oni też tu są) może pomóc uzyskac choc grant, który pokryje wpisowe w szkole i nic poza tym. Temat grantu jest bardzo rozbudowany za dużo do pisania...
Odpada także staranie się o Back to Education Allowance poprzez social (trzeba był min pół roku na zasiłku, wcześniej miec wypracowane składki więc Ciebie to nie tyczy)
Strona na której możesz poczytac o grantach studenckich to np: http://www.studentfinance.ie/mp7232/maintenance-grant/index.html

W Galway dwie najpopularniejsze uczelnie wyższe to NUIG oraz GMIT. Jeśli chcesz rozpocząc studia dzienne to nie zostało Ci zbyt wiele czasu, gdyż podania składa się poprzez biuro podań--->http://www.cao.ie/index.php Podania terminowe były do lutego 2012, ale jak co roku do 1 maja można składac tzw late application (ja też tak kilka lat temu składałam).
Odnośnie dokumentów itd to za wiele pisania tutaj...
Czy cięzko się dostac to także zależy od kierunku i ilości miejsc, praktycznie na wszystkie kierunki jest to kwestia uzyskania odpowiedniej ilości punktów na świadectwie maturalnym (łatwizna, a jak piszesz dobrze zdałaś) oraz rozmowa kwalifikacyjna (nie jest źle)

To wszystko co piszę tyczy się studiów dziennych, kursy wieczorowe i zaoczne to kursy płatne-jak w Pl.

Wracając do tego czy za studia musiałabyś płacic, tutaj nawet na państwowych uczelniach studia są płatne, jest wpisowe każdego roku itd ale właśnie można otrzymac Grant lub zasiłek który np pokrywa koszty kursu oraz wpisowego, lub pokrywa te koszty i dodatkowo dostaje się dodatkowe pieniązki "do kieszeni na wydatki" jednak to czy się należy zależy od wielu czynników, jest ich wiele i to też za wiele do pisania tutaj np:
-czy jestes mature student czy nie
- jak długo tutaj mieszkasz na Wyspach, bo samo bycie z UE niestety nie równa się studiowaniu za darmo zaraz po przylocie tutaj :(
-temu czy się pracowało i ile zarabiało w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki (gdy składa się podanie o grant bedą oni patrzec na zarobki Twoje lub Twoich rodziców za rok 2011 jesli chcesz rozpocząc naukę w roku akademickim 2012/13)
etc.

Jesli chciałabyś bardziej rozbudowanych informacji lub pomocy to no problem. 3mam kciuki. Powodzenia!

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14700

• Ania
  • Ania Avatar
Aaaa i tutaj większośc kierunków rozpoczyna się z początkiem września, a nie października jak w Pl.
Rok akademicki trwa od września do maja

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14716

• Ada
  • Ada Avatar
hej:) a mogłybyśmy pogadać na gg? to jest mój numer 28562180, dzięki wielkie za odpowiedz

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14728

• Gosc
  • Gosc Avatar
Ada,
wejdz takze sobie na strone http://cao.ie/index.php
Wszelkie ruchy z uczelniami wyzszymi w Irlandii musza byc dokonane na tej stronie (jeden system dla wszystkich uczelni).
Takze tam znajdziesz szczegoly na temat potrzebnych dokumentow itp.
Jak nadal bedziesz miala jakies pytania to pisz na forum, a postaram sie ci pomoc.
Ja wlasnie koncze 4 rok na NUI Galway.

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14734

• Ania
  • Ania Avatar
Hej Ada jasne mozemy pogadac na gg, jestem aktualnie w pracy (staz w ramach uczelni) takze odezwe sie z domu po powrocie. Widzé, e i gosc jest w stanie pomoc wiec super :) Pozdrawiam

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14742

• asdddd
  • asdddd Avatar
A co chciałabyś studiować?

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14772

• Ada
  • Ada Avatar
Ania, czekam na gg :) dziekuje za wszystkie wskazowki, chcialabym studiowac marketing

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14774

• Ania
  • Ania Avatar
hej Ada wysłałam wiadomosc na gg, wybacz opóźnienie :)

O:Studia w Galway 6 lata 3 miesiąc temu #14901

• nicole
  • nicole Avatar
Zainteresowanych studiami na NUIG chce poinformowac, ze 28 kwietnia bedzie dzien otwarty na tej uczelni. Warto skorzystac...

O:Studia w Galway 4 lata 6 miesiąc temu #25066

• Szkoła, kursy, studia.
  • Szkoła, kursy, studia. Avatar
Witam, wiem że temat jest stary, ale bardzo mnie zainteresował :)
czy mialabym jakąś możliwośc skontaktowania się z Adą lub drugą osobą z tego forum,z którą Aga prowadziła dyskusję? :)
Pozdrawiam Klaudia.
Czas generowania strony: 0.133 s.