Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

piątek, 01 listopad 2013

Halloween na ulicach Galway

W Polsce w 1 listopada przypadka uroczystość Wszystkich Świętych - dzień w którym tradycyjnie udajemy się na cmentarze odwiedzić groby zmarłych bliskich. W Irlandii zaś trwa okres Haloween - czas zabawy w kostiumach i przebraniach. Pomimo faktu, iż dzień ten nie jest wolny od pracy i szkoły, cieszy się on po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. 

Haloween według jednej z teorii, wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w Irlandii, Anglii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.

Haloween jest nadal hucznie obchodzone w krajach tzw kultury amerykańskiej: m.in. USA, Irlandia, Wielka Brytania, Australia. 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z tegorocznego Haloween zrobione 31 pażdziernika na ulicach Galway. Autorem zdjęć jest 'Bielu' (Dzięki za nie!).

piątek, 01 listopad 2013