Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 8313.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 69.
czwartek, 02 październik 2014 07:40

Właściciel czy najemca? Kto ma płacić za wodę?

W związku z wprowadzeniem opłat za wodę w Irlandii wiele osób wynajmujących nieruchomości stawia pytanie 'Kto ma płacić za wodę?'. Z prostą odpowiedzią na nie przychodzi przedstawiciel Irish Water - firmy odpowiedzialnej za zarząd i pobieranie opłat: 'Ty używasz wody, Ty powinieneś płacić'. Na wysłanych do wszystkich domów formularzach, jest miejsce, gdzie należy zaznaczyć, czy jesteś właścicielem, czy też najemcą. Irish Water wymaga również podania numeru PPS, który ma służyć firmie 'do weryfikacji przysługujących danej osobie ryczałtów'. Jeżeli właściciel posiada nieruchomość, w której nikt nie mieszka, zostanie mu naliczona stała opłata. Irish Water dodaje, że jeżeli najemca i właściciel dojdą…
Ogólnie mówiąc, aby otrzymać Dodatek dla Poszukujących Pracy, muszą Państwo być bezrobotni. Jednakże istnieją okoliczności, w których można pracować i otrzymywać Dodatek dla Poszukujących Pracy, np. jeśli: Ilość dni pracy jest zredukowana Nastąpiło czasowe zwolnienie z pracy Jesteście Państwo samozatrudnieni lecz poziom działalności i przychodów się zmniejszył Jesteście znaleźć jedynie pracę na część etatu lub dorywczą. Musicie Państwo spełnić wszystkie pozostałe warunki w celu uzyskania Dodatku dla Poszukujących Pracy. Na przykład, musicie Państwo przejść przez test środków finansowych i być bezrobotni przez przynajmniej 3 dni z 6. Ponadto musicie poszukiwać pracy w pełnym wymiarze godzin. Dodatek dla Poszukujących Pracy jest…
poniedziałek, 30 lipiec 2012 00:00

Podatek za psa w Irlandii

W 2012 wzrosło wiele innych opłat i podatków w Irlandii - zwiększyła się również opłata licencyjna dla posiadaczy psów: podatek za psa w Irlandii (Dog License Fee). Roczna opłata za posiadanie jednego psa wzrosła z €12.70 do €20 - od 1 stycznia 2012 roku. Koszt licencji na posiadanie wielu psów (Multiple Dog License Fee) również wzrasta z €253.95 do €400 w 2012 roku i ma zastosowanie do hodowców psów w Irlandii. Powstała też nowa kategoria licencji, opłacana na całe życie jednego czworonoga (Lifetime of Dog License Fee), która kosztuje €140.
niedziela, 29 lipiec 2012 00:00

Dodatek na dziecko do zmiany?

W przyszłym roku nie będzie żadnych zmian w sprawie dodatku na dziecko (Child Benefit) – zapewnia Joan Burton, szefowa resortu opieki społecznej. Jak przyznała Burton, rząd planuje opodatkować dodatek na dziecko, który obecnie jest zwolniony z podatku. Zmiany miałyby objąć jedynie rodziny o dochodzie przekraczającym 100 tys. euro w skali roku. Podatek zostanie wprowadzony jednak najwcześniej w 2014 roku, choć i ten termin jest bardzo niepewny.
wtorek, 24 lipiec 2012 00:00

Inflacja w Irlandii

Roczna inflacja w Irlandii wynosi 1.8%, podczas gdy w Polsce jest to 4.0%. Według danych irlandzkiego Central Statistics Office (irlandzki odpowiednik GUS), inflacja CPI wzrosła w Irlandii o 1.8% od maja 2011 r. do maja 2012 r.
środa, 18 lipiec 2012 08:24

Budżet Irlandii 2013

Od kilku lat niepisaną zasadą nowych budżetów w Irlandii stał się fakt, iż każdy kolejny budżet jest o wiele gorszy od poprzedniego. Tradycyjnie już, z małymi wyjątkami, budżet w Irlandii na kolejny rok jest ogłaszany w pierwszą środę grudnia.
środa, 27 czerwiec 2012 16:35

Podatek NPPR w Irlandii

30 czerwca mija termin zapłaty podatku NPPR* w Irlandii. *NPPR = Non-Principal Private Residence charge, czyli podatek od nieruchomości, w której właściciel nie mieszka na co dzień. Opłata ta jest płacona raz do roku i wynosi €200. Nieistotna jest lokalizacja, wartość czy wielkość nieruchomości - opłata NPPR jest zawsze stała.
piątek, 27 kwiecień 2012 00:00

Średnia pensja w Irlandii

Wiele się mówi w mediach o średniej pensji, niektórzy się do niej porównują i bacznie obserwują jej wzrost lub spadek. Wszyscy chcą zarabiać co najmniej średnią krajową, nikt nie chce zarabiać poniżej, a ona wciąż nam ucieka i wielu nie może jej dogonić. Jako informacja statystyczna, średnia arytmetyczna niewiele nam mówi o zarobkach w Irlandii, gdyż jest to kwota sztucznie uśredniona. W rzeczywistości praktycznie nikt nie zarabia średniej. Ogromna większość zarabia więcej lub mniej. Średnia arytmetyczna bierze pod uwagę zarobki bogatszych i tych zarabiających znacznie mniej. Zgodnie z zasadą, że ja i mój pies mamy średnio po 3 nogi. O…
Strona 1 z 3