Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
sobota, 04 kwiecień 2015 17:29

Wielkanoc w Irlandii: pogrzeb śledzia, miliony czekoladowych jajek

Napisał

Pomimo tego, iż Wielkanoc w całym kościele katolickim ma te same obchody liturgiczne, każde z państw zachowało typowe dla siebie tradycyjne zwyczaje ludowe związane z celebracją Zmartwychwstania Pańskiego.

Irlandia może poszczycić się jednym z najciekawszych zwyczajów ludowych związanych z Wielkanocą. W Wielką Sobotę w dziesiątkach miejscowości na terenie całego kraju odbywł się tak zwany "Pogrzeb śledzia". Jak przystało na pogrzeb ludzie spotykali się wspolnie na marszu pogrzebowym, któremu zamiast księdza przewodzi miejscowy rzeźnik. Zamiast trumny na czele marszu niesiono wbitego na pal lub zawieszonego na nim śledźia. Podczas marszu był on bity kijami, pałkami i czymkolwiek popadnie przez uczestników marszu. W ten sposób wyrażali oni swoje zmęczenie postem i brakiem mięsa. Zmaltretowany śledź, który symbolizuje 40-dniowy post, na koniec marszu był wrzucany do rzeki. Jego miejsce na palu zajmował przybrany kwiatami udziec barani.

Innym zwyczajem, który przeszedł już do historii był wielkanocny taniec. Wraz z nadejściem niedzielnego poranka, mieszkańcy kraju wychodzili na ulice, by odtańczyć taniec ku czci poranka. Tego samego dnia odbywał się drugi wspólny taniec tak zwany 'cake dance'. Nazwa pochodzi od nagrody, która była przewidziana dla najlepszego tancerza. Taniec oznaczał powrót do zabawy po okresie Wielkiego Postu.

Ostatnim zwyczajem, który w zmodyfikowanej formie przetrwał do dzisiaj i jest obdarowywanie się jajkami. Dawniej kurze jajka były malowane i podpisywane imionami. Zazwyczaj matka chowała je gdzieś w domu lub ogrodzie, a dzieci musiały je znaleźć. Jajkami obdarowywano również innych członków rodziny, znajomych czy sąsiadów. Obecnie tradycyjne kurze jajka zostały zastąpione czekoladowymi. Jak oblicza irlandzka firma Repak, w tym roku na każdego mieszkańca Irlandii przypadnie 8 czekoladowych jajek, o dwa więcej niż w 2013 roku. W całym roku w Irlandii może zostać sprzedane 17.5 milionów czekoladowych jajek o wartości około 36 milionów euro. Niedziela wielkanocna jest również dniem, w którym spożywa się rodzinny uroczysty obiad.

W Irlandii nie ma żadnych tradycji związanych z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Jest to wyłącznie dzień wolny od pracy.