Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
wtorek, 22 marzec 2016 07:02

Dlaczego warto uczestniczyć w Triduum Paschalnym i co to wyrażenie oznacza. 

Napisane przez o. Marek

Są słowa, których pojemność jest nieograniczona. Na przykład: miłość, przebaczenie, przyjaźń, wiara... Do nich należy również Triduum Paschalne. Ta nazwa brzmi dość egzotycznie, zwłaszcza dla nieobeznanych z liturgicznym żargonem. Słowo 'triduum' pochodzi z języka łacińskiego i oznacza trzy dni. Konkretnie to trzy dni, w czasie których wierzący w Jezusa Chrystusa rozpamiętują Jego Paschę. To zaś słowo 'pascha', które pochodzi z języka hebrajskiego oznacza przejście. 

Tak więc 'Triduum Paschalne' oznacza trzy dni, w czasie których wierzący celebrują przejście, paschę Jezusa. Ktoś kompletnie nie obeznany z wiarą chrześcijańską mógłby się zdziwić, że są ludzie, którzy celebrują czyjeś przejście. Chociaż bywały takie przejścia, które do dziś ludzkość podziwia a nawet od czasu do czasu celebruje. Pierwsze przejście z Europy do Ameryki związane z Kolumbem i odkryciem nieznanego dotąd lądu. Pierwsze przejście, a właściwie zdobycie najwyższej góry świata przez Edmunda Hillarego. Pierwsze przejście na biegun północny przez norweskiego polarnika Amundsena, czy wreszcie pierwsze przejście człowieka z Ziemi na Księżyc i postawienie stopy na powierzchni Srebrnego Globu przez amerykańskiego astronautę Neila Armstronga. To były wielkie osiągnięcia, ogromne zdobycze jakich dokonał człowiek. Żadne z nich jednak nie dorównuje przejściu Jezusa. On bowiem przeszedł ze śmierci do życia. Przez swoje zmartwychwstanie pokonał śmierć i to jest Jego pascha, Jego przejście. 

Stąd to przedziwne słowo “pascha”, którego nie używamy do innych przejść, do innych sławnych zdobyczy ludzkości. Choć owszem, to słowo ma jeszcze dwa inne szczególne zastosowania. Pierwsze wiąże się z narodzinami tego słowa. Miało ono miejsce jakieś tysiąc dwieście lat przed narodzeniem Jezusa i wiąże się z przejściem plemion izraelskich z Egiptu do Ziemi Obiecanej. To przejście, pascha sprawiło, że narodził się nowy naród, który do dzisiaj celebruje święto wspominające tamte wydarzenia. To pascha Izraelitów. Pascha Jezusa ściśle wiąże się z paschą Izraelitów i nawiązuje do tamtych wydarzeń nadając im nowe znaczenie. Obok paschy narodu żydowskiego mamy jeszcze paschę chrześcijan, uczniów Jezusa. To święto tych, którzy uwierzyli w Jezusa i Jego Paschę i celebrują własne przejście ze śmierci do życia, które dokonuje się mocą paschy Jezusowej na sposób sakramentalny, symboliczny aczkolwiek realny, w sposób szczególny właśnie w czasie Triduum. Cóż można jeszcze powiedzieć o Triduum Paschalnym? Z pewnością wiele. Napisano o nim mnóstwo artykułów a nawet książek, po które warto siegnąć. Dla tych, którzy jednak chcą naprawdę poznać znaczenie tego wyrażenia nie ma lepszej drogi jak wzięcie udziału w celebracji Triduum Paschalnego. Jeśli zostałeś ochrzczony i uważasz się za wierzącego to nie możesz nie wziąć udziału w tym trzydniowym święcie, w którym wszyscy uczniowie Jezusa wspominają Jego przedziwne, wspaniałe i pełne grozy przejście z krainy śmierci do miejsca, w którym śmierć została pokonana, miejsca do którego zmierza każdy świadomy wierzący.