Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
niedziela, 05 lipiec 2015 02:10

15 faktów o Irlandii, które mogą Cię zaskoczyć

Napisane przez Daniel

1. Irlandia jest na 6 miejscu pod względem średniej konsumpcji piwa na osobę. Jedna osoba w Irlandii wypija średnio aż 100 litrów złotego trunku rocznie. Spożycie piwa w Irlandii znacznie wzrosło w ostatnich 20 latach. Przed 1990 rokiem, Irlandia znajdowała się na dole rankingu.

2. Croke Park w Dublinie jest czwartym pod względem wielkości stadionem w Europie. Stadion wykorzystywany głównie podczas rozgrywek GAA mieści do 82,300 osób. Większymi od Croke Park w Europie są tylko Camp Nou w Barcelonie, Wembley w Wielkiej Brytanii i Olimpiysky w Ukrainie.

3. Guiness jest bardziej popularny w Nigerii oraz Wielkiej Brytanii niż w Irlandii.

4. Patron Irlandii - św. Patryk nie był Irlandczykiem. Urodził się na terenie obecnej Wielkiej Brytanii.

5. Łódź podwodna została wynaleziona w Irlandii. Jej wynalazcą był zakonnik John Philip Holland (1840-1914). Brat John z Hrabstwa Clare wymyślił pierwszą łódź podwodną, która została użyta przez amerykańską armię.

6. Halloween swoje początki wywodzi z irlandzkiego święta Samhain.

7. Najdłuższą nazwą geograficzną w Irlandii jest Muckanaghederdauhaulia. Region znajduje się na terenie Hrabstwa Galway.

8. Język irlandzki może i jest drugim oficjalnym językiem w kraju, niemniej w powszechnym użyciu znajduje się na trzeciej pozycji. Języki polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Irlandii.

9. Każdego dnia w browarze Guinessa produkowane jest aż 10,000,000 puszek lub butelek narodowego trunku.

10. Dublin jest miejscem spoczynku patrona zakochanych - św. Walentego. Do kościoła przy Whitefair Street, Dublin każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów żeby zobaczyć szczątki świętego.

11. Narodowym symbolem Irlandii nie jest koniczyna jak wielu uważa, ale harfa. Została ona uznana za symbol Irlandii w 1922 roku. Co ciekawe - harfa jako symbol Guinessa jest odwrócona w innym kierunku niż na narodowym godle.

12. Irlandia kojarzy się z rudzielcami, niemniej tylko 9% Irlandczyków ma naturalnie rude włosy.

13. Siedziba prezydenta USA - Biały Dom został zaprojektowany przez Irlandczyka - Jamesa Hoban. Hoban wygrał w 1792 konkurs architektoniczny i jemu powierzono budowę Białego Domu.

14. Tradycyjny irlandzki sport - hurling został wymyślony ponad 3,000 lat temu.

15. Irlandczycy piją jeszcze więcej herbaty niż piwa. Irlandia znajduję się bowiem na 3 miejscu pod względem spożycia herbaty na osobę na świecie. Statystycznie, każdy Irlandczyk wypija rocznie 1,184 filiżanek herbaty. Oczywiście z dodatkiem mleka.