Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
czwartek, 01 czerwiec 2017 05:05

Forest Days Galway prawie na półmetku

Napisane przez Tesla

Za nami już trzy z siedmiu wydarzeń zaplanowanych na tegoroczne Forest Days. Przypomnijmy, iż to projekt ukazujący wspólne dziedzictwo kulturowe i głęboką więź, jaką Polacy i Irlandczycy mają z lasem. Lasy kształtowały polską kulturę i tożsamość na wielu płaszczyznach, dlatego Forest Days to święto przybliżające jego bogactwo poprzez muzykę, jedzenie, opowieści ludowe, wystawę fotografii, warsztaty i wiele innych atrakcji.

Forest Days odbywa się w ramach Festiwalu PolskaEire, a nie mógłby powstać bez wsparcia Galway 2020 European Capital of Culture. Większość wydarzeń jest BEZPŁATNA i otwarta dla wszystkich.

Co za nami, a co jeszcze będzie można zobaczyć.

W ubiegły czwartek, w wyjątkowo słoneczne popołudnie w The Nest Boutique Hostel, w gronie przyjaciół zainaugurowaliśmy nasz projekt. Było nam niezmiernie miło zobaczyć tyle znajomych twarzy, włączając w to naszych wyjątkowych gości: pana doktora Marcina Piotrowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Deirbhile Ni Bhrolchain śpiewaczkę pieśni sean nos, która zaśpiewa dla nas na zakończenie Forest Days. Byli również z nami przedstawiciele naszych partnerów tj.: pan Piotr Rakowaski z Ambasady RP w Dublinie, Niall McNelis z Galway City Council, Ojciec Marek z St. Mary's Church, przedstawiciele Galway2020 Europejska Stolica Kultury oraz nasi wolontariusze i przyjaciele. Otwarcie Festiwalu połączone było z wernisażem wystawy fotograficznej; polskiej architektury drewnianej z okolic Otwocka. Wystawę można oglądać do końca Festiwalu tj. do 4 czerwca.

Wydarzeniem, które na dobre otworzyło święto polskiego lasu w Galway były "magiczne spotkania" w Muzeum Miejskim. Wypełniona po brzegi sala wysłuchała wystąpień na temat polskich i irlandzkich mitów. Specjalne podziękowania dla naszych mówców: Agi Wypychowskiej, Derrego Townsend oraz dr. Marcin Piotrowskiego z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz irlandzkiego pisarza Nialla Mac Coitir (The Collins Press).

W niedzielę zaś spędziliśmy uroczy dzień w Merlin Woods, w trakcie którego m.in. posprzątaliśmy las. Ogromną przyjemność sprawiało nam, iż tak wiele polskich rodzin stawiło się na wezwanie do wspólnego sprzątania. W nagrodę za wysiłek, nasz fundacyjny zespól kreatywny #PlayArts przygotował atrakcje dla najmłodszych: wspólne robienie mandal i malowanie twarze. Podziękowania należna się również Animal Magic oraz Down to Earth Galway - Forest School, Galway City European Green Leaf 2017, Friends of Merlin Woods oraz wszystkim wolontariuszom, dla których przygotowaliśmy drobny poczęstunek a dla najmłodszych nagrody w postaci pięknych książek o polskich lasach.

Kolejnym wydarzeniem była wyjątkowa kolacja połączona z pokazem gotowania inspirowana polskimi lasami. Dwaj polscy kucharze przygotowali miedzy innymi dania z dziczyzny, czy owoców leśnych. I tak można było spróbować m.in.: pasztetu z zająca z borowikami, carppacio z jelenia z marynowanymi maślakami, krem z rukwi wodnej z wędzoną kaczką czy serów korycińskich z konfiturą z jagód, a na deser szklaneczka tradycyjnego miodu pitnego. Na tej uczcie zjawili się znakomici goście, wliczając w to kucharzy i załogę z najlepszych restauracji w Galway: Aniar, Cava Bodega, Armorica. Była to dla nas niezwykła przyjemność, móc pokazać naszą kuchnię takim gościom, którzy nie szczędzili komplementów.

Dziś chwila przerwy, po to aby jutro rozpocząć spotkania z polska architekturą i designem. W drodze są już do nas studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy w czwartek i piątek poprowadzą cykl warsztatów i pokazów w siedzibie Galway 2020 Europejska Stolica Kultury. W sobotę zaś Street Party na Lisboan, gdzie artyści z Kilkerrin, Park 3 otworzą swoje pracownie.

W programie: warsztaty polskich pieśni kurpiowskich oraz sean nos, seanse filmowe o Białowieży, DJ, grill (zabierz coś ze sobą na niego) oraz wiele innych. Nadchodząca niedziela to wieczór tradycyjnych pieśni w wyjątkowej scenerii St. Mary's Church. Będzie to koncert zwieńczający Forest Days, na który nasze zaproszenie przyjęli: Adam Struga polski śpiewak, poeta i kompozytor, oraz rodzima śpiewaczka Deirbhile Ni Brolchain, śpiewającą tradycyjne irlandzkie pieśni. Śpiewając a cappella, wykonają utwory tradycyjne swoich muzycznych etnosów: polskie pieśni kurpiowskie, zwane leśnymi, oraz utwory z gatunku sean-nos.

Zapraszamy!

Projekt współfinansowany jest ze środków z Senatu Rzeczpospolitej Polskiej przyznanych na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. 

Więcej informacji: https://www.bardzoladnie.org/dni-lasu oraz FB/BardzoLadnieFoundation

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem