Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Marek

piątek, 15 wrzesień 2017 13:01

Shop Street do odnowy

Władze miasta Galway poinformowały o planach odnowienia Shop Street przed 2020 rokiem, kiedy Galway będzie nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W planach odnowy przewidziano wymianę kanalizacji pod ulicą, nałożenie nowej nawierzchni, instalację nowoczesnych tablic informacyjnych i wymianę wyposażenia ulicznego (śmietniki, ławki). Miasto zakłada, że cały projekt będzie kosztował około 10 milionów euro, z czego 5.4 miliona już zostało zebrane na inwestycję. Przed rozpoczęciem prac miasto zapowiada konsultacje z mieszkańcami i właścicielami posesji znajdujących się przy Shop Street.

Poprzez unowocześnienie Shop Street władze mają na celu nie tylko wywołać zachwyt wśród turystów i mieszkańców, ale również zaoszczędzić pieniądze w ramach wypłacanych odszkodowań za szkody powstałe w wyniku upadku na ulicy wskutek nierównej nawierzchni. W ostatnich 3 latach miasto wypłaciło ponad 5 milionów euro na same odszkodowania.

Prace nad rewitalizacją ulicy mają rozpocząć się w 2019 roku.

Po zimnym i mokrym początku roku, według prognoz synoptyków w najbliższy weekend ma nadejść długo oczekiwane ocieplenie.

Jak informuje Met Eireann, od najbliższego tygodnia aż do świat Wielkanocy będzie w większości kraju sucho i ciepło. Najbliższe dni nadal pozostaną z umiarkowaną temperaturą (jak na Irlandię), a ocieplenie przyjdzie dopiero w piątek. Temperatury w piątek wzrosną z 11-12°C do około 14°C, zaś w najbliższa sobotę dojdą aż do 15-17°C. Tak ciepłego dnia w Irlandii jeszcze w tym roku nie było. Niedziela pozostanie dalej ładna, ale temperatury spadną już do 12-14°C.

Według prognoz Met Eireann najcieplej będzie w środkowej części kraju.

Wczorajsza 114 parada ku czci św. Patryka przebiegła w strugach deszczu i sztormowej pogodzie. To jednak nie powstrzymało kilku tysięcy mieszkańców i turystów w uczczeniu św. Patryka.

W tym roku nie zabrakło również przedstawicieli Polonii reprezentowanej przez różne środowiska: Polską Szkołę, Stowarzyszenie Come2gether, Harcerstwo Polskie i sieć sklepów Foodland. Polacy zaprezentowali m.in. krakowskiego Lajkonika oraz legendę o wypędzeniu węży przez św. Patryka z wyspy.

Poniżej krótki filmiki ze wczorajszej parady:

niedziela, 15 styczeń 2017 16:10

Galway zbiera na WOŚP!

Jak już wcześniej informowaliśmy, dzięki zaangażowaniu miejscowej Jednostki Harcerstwa Polskiego w Galway we współpracy z Galway2020, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Galway. W sztabie WOŚP w Galway przy Middle Street od godziny 12 do 20 odbywają się występy zespołów muzycznych/ pokazy tańców oraz inne atrakcje. Na ulicach miasta kwestuje 27 wolontariuszy.

Tych, którzy nie mogą przyjść na Middle Street, zapraszamy do śledzenia zbiórki w Galway na Facebooku.

Wolontariuszy można spotkać w następujących miejscach:

  1. 12.00 - 14.00 - Dougishka: odcinek Foodland - Lidl
  2. 12.00 - 18.00 - Eyre Square, Shop Street, Promenada na Salthill
  3. 16.00 - 18.00 - Spanish Arch, Claddagh
  4. 12.000 -18.00 - siedziba Galway 2020, The Cornstore, Middle St.

fot. Facebook

wtorek, 27 wrzesień 2016 07:27

Dżem w Galway

Już 4-tego listopada w klubie Black Box Theatre mieszczącym się przy ulicy Dyke Road, Galway zagra legenda polskiej sceny muzycznej zespół DŻEM.

Bilety dostępne w polskich sklepach na terenie Galway i okolic oraz online na stronie www.bilety.gazeta.ie (od 1-szego października) oraz na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/243200252719551.

Zapraszamy wszystkich na ten wyjątkowy koncert

Gwarantujemy że ten wieczór pozostanie na długo w Waszej pamięci

Narodowy Uniwersytet Irlandii w Galway (NUIG) wraz z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Polsce rozpoczął badanie sytuacji Polaków mieszkających w Galway i na terenie całego kraju. Badanie skupia się głównie na pracy Polaków i ich kwalifikacjach - czy pełniona praca jest odpowiednia do ich wykształcenia i czy przynosi im satysfakcję.

Udział w badaniu może wziąć każdy Polak mieszkających w Irlandii poprzez wypełnienie ankiety znajdującej się online pod następującym linkiem: http://polacywirlandii.surveyplus.co. Celem ankiety jest zgromadzenie informacji, na podstawie których powstanie książka szczegółowo analizująca sytuację Polaków w Irlandii.

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie oraz dzielenia linku do niej na swoich profilach społecznościowych. 

czwartek, 28 styczeń 2016 01:37

Ryanair szuka pracowników

Agencja pośrednictwa pracy Dalmac.ie prowadzi rekrutację członków załogi pokładowej na taniego przewoźnika Ryanair. Jak donosi Irish Independent, Ryanair w najbliższych kilku miesiącach planuje zatrudnić 'setki' nowych osób. Przewoźnik poszukuje głównie osoby do pracy na pokładzenie samolotów. Aplikacje można składać na stronie www.dalmac.ie. Najbliższe spotkania rekrutacyjne w Irlandii będą miały miejsce 12 i 26 lutego bieżącego roku.

Przyszli kandydaci muszą mieć doświadczenie w obsłudze klienta, mieć dobrą kondycję fizyczną, być świetnymi pływakami, punktualnymi z udowodnioną dobrą frekwencję w obecnej pracy i mieć ukończone 18 lat. Dodatkowo kandydat musi być dobrym sprzedawcą, nie bać się ciężkiej pracy, wyrazić zgodę na pracę na zmiany i posiadać ważny paszport kraju należącego do Unii Europejskiej. Przyszli pracownicy Ryanair nie mogą nosić okularów (soczewki są jednak dozwolone), a ich wzrost musi mieścić się pomiędzy 157 a 188 centymetrami. Ważne jest aby kandydat znał dobrze język angielski i był przyjazną osobą.

Kandydaci, którzy pozytywnie przejdą rozmowy, muszą odbyć przed rozpoczęciem pracy szkolenie, które trwa 6 tygodni. W trakcie szkolenia kandydaci muszą zaliczyć kilka egzaminów. Od ich wyników będzie zależało to, czy rozpoczną pracę.

Co za to oferuje Ryanair swoim pracownikom? Członkowie załogi pokładowej otrzymują wynagrodzenie za każdy odbyty lot oraz bonusy za dobą sprzedaż podczas lotów. Jak zapewnia firma, w pierwszym roku pracy miesięczne wynagrodzenie członka załogi pokładowej wynosi od 1,000 do 1,400 euro na rękę. Wynagrodzenie zależy od lokalizacji bazy Ryanair, do której zostanie skierowany pracownik. Po tym czasie pracownik z agencji może otrzymać kontrakt na 3 lata i pełny etat. Po otrzymaniu takiej umowy zarobki wzrastają do przeszło 30,000 euro brutto w skali roku.

czwartek, 21 styczeń 2016 09:07

Śmiertelny wypadek w Spiddal

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych doszło do tragicznego wypadku w Spiddal, Hrabstwo Galway. Z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn samochód, którym kierował 20-letni mężczyzna, wjechał w mur. Ciężko rannego kierowcę przewieziono do Szpitala Uniwersyteckiego w Galway. Po kilkudziesięciu minutach mężczyzna zmarł.

W okolicach wypadku, na drodze R336 zostały wprowadzone objazdy do momentu zakończenia oględzin Gardy.

Garda z Salthill, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, prosi wszystkie osoby, które przebywały w okolicy i widziały wypadek o kontakt pod numerem telefonu 091514720

34-letnia kobieta została aresztowana przez Gardę w związku ze śmiercią 38-letniego Polaka w Limerick. Ciało zabitego Michała Rejmera zostało odnalezione przez jednego ze znajomych w piątek rano w ogrodzie domu, w którym mieszkał. Jak opowiadają sąsiedzi zabitego Polaka, jego zwłoki zostały odkryte pod workami z torfem i plandeką. Dom znajduje się na obrzeżach Limerick. Ciało Polaka zostało przewiezione do lokalnego szpitala, gdzie przeprowadzono sekcję zwłok. Pomimo tego, iż Garda nie ujawniła dokładnego raportu z sekcji zwłok, wiadomo, iż nie zmarł on z przyczyn naturalnych.

Zatrzymana kobieta ma stanąć dzisiaj tj. 10 stycznia przed specjalnym posiedzeniem Sądu w Limerick.

Zaginięcie Michała Rejmera zgłoszono do Gardy 1 stycznia bieżącego roku. Polaka nie widziano już od 30 grudnia. Zaginięcie zgłosili jego koledzy z pracy, po tym, jak nie przyszedł do pracy i całkowicie urwał się z nim kontakt. Rejmer pracował w restauracji McDonald's. W Limerick mieszkał ponad 10 lat. Był znany w środowisku lekkoatletycznym.

We wtorek około godziny 8.30 doszło do wypadku przy Tuam Road, Galway. Wypadek, dość nietypowy ze względu na przyczynę, lokalne media określiły 'dziwnym'. Otóż kobieta, która szła po chodniku przy ulicy, została uderzona kawałkiem gruzu, który spadł z przejeżdżającego pojazdu.

Ranną kobietę przewieziono do Szpitala Uniwersyteckiego w Galway. Lekarze powiedzieli, że doznane obrażenia nie zagrażają jej życiu.

Sprawą zajęła się już Garda.

Strona 1 z 67

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem