Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wyróżnione ogłoszenia

OKNA i DRZWI

Top Spec Windows…

Kurier dla Wymagajacych

Kurier Irlandia-Polska-Europa.

środa, 25 lipiec 2012 00:00

CervicalCheck (Kontrola Cytologoczna): Krajowy Program Skryningu Cytologicznego

Napisane przez CitizensInformation

CervicalCheck (Kontrola Cytologiczna) to krajowy program skryningu, którego celem jest zapobieganie oraz kontrola raka szyjki macicy. W ramach programu kobiety w przedziale wiekowym od 25 do 60 lat mogą poddać się badaniu wymazu z szyjki macicy. Program jest całkowicie dobrowolny; możesz podjąć decyzję, aby nie brać w nim udziału. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące raka szyjki macicy lub jeśli w Twojej rodzinie wystąpiła historia tej choroby bądź zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, powinnaś skontaktować się z Twoim lekarzem rodzinnym (GP).

Świadomy wybór i Twoje prawa – karta Twoich praw (pdf) to dokument określający, czego możesz oczekiwać od programu skryningu oraz jakie są Twoje prawa do informacji. Ważne jest, abyś pamiętała, iż Twoja zgoda na udział w tym programie oparta jest na świadomym wyborze i odpowiedniej informacji. Ocznacza to, że rozumiesz cel programu skryningowego oraz, że bierzesz w nim udział z własnej woli.

Program CervicalCheck oferuje możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań wymazu z szyjki macicy wśród kobiet w przedziale wiekowym od 25 do 60 lat. Badanie wymazu to prosta procedura, którą wykonuje się w ciągu kilku minut i stanowi ona obecnie najskuteczniejszy sposób na wykrycie zmian komórkowych w szyjce macicy.

Umówienie się na wizytę

Aby umówić się na wizytę celem przeprowadzenia badania wymazu z szyjki macicy, możesz skontaktować się z dowolnym ośrodkiem, gdzie takie procedury są przeprowadzane. W Irlandii istnieją tysiące zarejestrowanych lekarzy rodzinnych (GP), profesjonalnych pielęgniarek, klink zdrowia kobiecego, planowania rodzinnego czy klink Well Woman, których listę możesz znaleźć na stronie programu CervicalCheck w sekcji Znajdź ośrodek lub możesz również zadzwonić na bezpłatną linię programu CervicalCheck pod numer telefonu 1800 45 45 55.

W ramach programu CervicalCheck wysyłane są także zaproszenia do kobiet znajdujących się w bazie danych programu. Możesz sprawdzić, czy figurujesz na liście znajdującej się na stronie internetowej programu CervicalCheck „Sprawdź swoją rejestrację/uprawnienie”. Jeśli nie figurujesz na liście, możesz sama wprowadzić swoje dane lub aktualizować dane już istniejące. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego z CervicalCheck pod bezpłatnym numerem telefonu 1800 45 45 55.

Ponowne wezwanie

Kobiety, które poddały się już badaniu wymazu z szyjki macicy w ramach programu CervicalCheck od początku jego istnienia (1 września 2008 r.), zostaną ponownie zaproszone listownie do udziału w badaniu, gdy nadejdzie moment kolejnego badania.

Mimo iż program skryningu cytologicznego CervicalCheck oferuje bezpłatne badania wymazu z szyjki macicy u kobiet w przedziale wiekowym między 25 i 60 lat, istnieje kilka wyjątków, między innymi w przypadku:

  • Kobiet powyżej 60. roku życia, które nigdy nie poddały się badaniu wymazu z szyjki macicy
  • Kobiet poniżej 25. roku życia, które poddały się badaniu kolonoskopii i wymagają dalszej kontroli
  • Kobiet, które przeszły przeszczep organu
  • Kobiet z wirusem HIV
  • Kobiet poddawanych dializie nerkowej

Kobiety nie objęte programem powinny omówić kwestię badania wymazu z szyjki macicy ze swoim lekarzem rodzinnym (GP), pielęgniarką lub specjalistą z kliniki planowania rodziny. Kobiety nie objęte programem przedstawionym powyżej, łącznie z kobietami posiadającymi karty medyczne, nie zostaną objęte bezpłatnym badaniem wymazu z szyjki macicy czy też poprzez standradowy program dla posiadaczek kart medycznych. Ulotki informacyjne dostarczają podstawowych informacji na temat skryningu cytologicznego oraz, czego można oczekiwać, gdy pacjentka wybiera się na takie badanie. Ponadto można także uzyskać listę często zadawanych pytań, która może pomóc uzyskaniu odpowiedzi na wiele pytań dotyczących skryningu cytologicznego.

CervicalCheck

The National Cervical Screening Programme 
PO Box 161 
Limerick 
Ireland

Locall:1800 45 45 55 
Fax:061 481 810 
Homepage: http://www.cervicalcheck.ie/
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Irlandzkie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem (The Irish Cancer Society) posiada publikacje informacyjne na wiele tematów, w tym na temat Wyników Badania Wymazu z Szyjki Macicy (pdf).

Irish Cancer Society

43-45 Northumberland Road
Dublin 4
Ireland

Tel: +353 (0)1 2310 500
Fax:+353 (0)1 2310 555 
Homepage: http://www.cancer.ie/
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: CitizensInformation