Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wyróżnione ogłoszenia

OKNA i DRZWI

Top Spec Windows…

Kurier dla Wymagajacych

Kurier Irlandia-Polska-Europa.

wtorek, 20 październik 2009 00:21

Opieka medyczna

Napisała

 

 

 

W Irlandii istnieje ktoś taki jak lekarz pierwszego kontaktu tzw. GP (General Practitioner), do którego zawsze musimy udać się, gdy coś nam dolega. Family doctor oferuje szeroki zakres usług: od pomocy w planowaniu rodziny do przeprowadzania mniej skomplikowanych operacji; w razie potrzeby kieruje na leczenie do specjalisty lub szpitala. Warto przy rejestrowaniu się poprosić o listę prowadzonych usług. Lekarze ci także przeprowadzają w swoich gabinetach podstawowe badania krwi oraz moczu. Przeciętnie wizyta lekarska kosztuje około 50 euro, plus dodatkowe opłaty za badania krwi lub moczu - ok 25 euro. Listę GPs można znaleźć na stronie The Irish College of General Practitioners: www.icgp.ie

Medical Card / GP Visit Card

Niestety za każdą wizytę musimy płacić z własnej kieszeni. Bezpłatny dostęp do niektórych usług medycznych umożliwia Medical Card. Mogą otrzymać ją osoby w starszym wieku i najmniej zarabiające. Do jej posiadania kwalifikują się też ci, którzy otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, samotnie wychowują dzieci, emeryci, sieroty oraz inwalidzi.

O taką kartę należy ubiegać się w Local Health Office, które w Galway mieści się przy 25 Newcastle Road (tel.091 523 122. O taką kartę mogą ubiegać się osoby, których dochód nie przekracza określonych granic oraz osoby o statusie rezydenta zwykłego (ordinarily resident). Jest nim każdy, kto mieszka w Irlandii i zamierza przebywać tu jeszcze co najmniej rok. Istnieje możliwość sprawdzenia czy kwalifikujemy się do trzymania którejś z kart w specjalnym kalkulatorze który można znaleźć pod tym linkiem: kalkulator. Gdy okaże się, że możemy dostać taką kartę nalezy wypełnić wniosek (dostępny tutaj) który musi wypełnić także wybrany przez nas lekarz GP. Następnie wniosek należy wysłać do Local Health Office. Po kilku tygodniach zostaniemy wezwani do biura w celu potwierdzenia i sprawdzenia informacji zawartych w wniosku.

Dzięki karcie nie trzeba płacić za usługi lekarza pierwszego kontaktu, wydawane przez niego leki (z pewnymi wyjątkami), usługi stomatologiczne i laryngologiczne. Świadczenia oparte o tą kartę obejmują również najbliższą rodzinę danej osoby.

Nie posiadając karty wszystkie wyżej wymienione usługi są płatne. Jednak część z nich można odpisać od podatku, dostać zwrot kosztów z tytułu opłacania PRSI lub pokryć z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W 2005 roku wprowadzono w Irlandii GP Visit Cards. Health Service Executive może zdecydować o wydaniu tej karty osobom, które nie zakwalifikowały się do otrzymania Medical Card, ale ich kondycja zdrowotna wymaga ciągłych wizyt u lekarza. GP Visit Card zwalnia wówczas z obowiązku uiszczania opłaty za spotkania z lekarzem pierwszego kontaktu, jednak leki nadal są płatne. Procedura ubiegania się o tę kartę jest taka sama, jak w przypadku karty medycznej.

Więcej informacji o kartach można znaleźć na stronie HSE.

 

Ubezpieczenie prywatne

W Irlandii prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferują dwie firmy: VHI i BUPA. Zakres ich usług nieco się różni: VHI oferuje 5 rodzajów ubezpieczenia z dodatkowymi planami opcjonalnymi (np. dentystyczny, macierzyński), BUPA oferuje 3 różne plany ubezpieczeń. Osoby ubezpieczone prywatnie powinny przed wizytą w gabinecie lekarskim bądź w szpitalu sprawdzić, czy dana placówka ma podpisana umowę z wybranym ubezpieczycielem. Składki opłacane prywatnie na ubezpieczenia VHI/BUPA podlegają odpisom podatkowym w wysokości 22% poniesionych nakładów niezależnie od stawki podatkowej którą płacimy.

 

Przy opracowaniu materiału korzystano z oprac. Beaty Bujnowskiej-Kowalskej - Polski Herald, wyd. 13 styczeń 2006