Mniej lub bardziej dziwne tradycje świąteczne

Galway.pl 8 grudnia 2018

Mniej lub bardziej dziwne tradycje świąteczne

Tradycje świąteczne są dla Polaków bardzo ważne. Zwyczaje bożonarodzeniowe na ogół są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze z tych, do których przywykliśmy, to na pewno zostawianie wolnego miejsca przy stole, czy łamanie się opłatkiem. Zobaczcie jak inne narody spędzają czas około-świąteczny i jakie są ich tradycje.

Zwarte Piet z Holandii

Czarny Piotruś to niegdyś niewolnik, dziś pomocnik Mikołaja, który w przededniu imienin świętego Nicolasa przybywa do miast statkiem parowym. Poznać go można po wypastowanej na czarno twarzy i równie ciemnych dłoniach. Rozdaje grzecznym dziecim prezenty, a te niedobre pakuje do wora i wywozi wraz z holenderskim Mikołajem (Sinterklass) do Hiszpanii. Postać Zwarte Piet jest krytykowana za kultywowanie tradycji rasistowskiej.

Giant Lantern Festival, Filipiny

Festiwal Giant Lantern odbywa się co roku w ostatnią sobotę przed świętami Bożego Narodzenia w San Fernando znanym jako świąteczna stolica Filipin. Podczas wydarzenia konkuruje ze sobą 11 wiosek, których mieszkańcy budują najbardziej wyszukane lampiony. Przed laty były to proste, papierowe latarenki, dziś są wielokolorowymi, święcącymi dziełami sztuki.

festiwallampionow
Źródło: wikipedia

Gävle Goat, Szwecja

Palenie kozła to tradycja sięgająca 1966 roku. Na czas adwentu na placu zamkowym w Gävle stawia się drewnianą kozę. Tradycją stało się, zupełnie niechcący, jej palenie.

Kupkowy pieniek z Katalonii czyli defekujący wujek

Serio, nadal obchodzony w Hiszpanii zwyczaj, polega na karmieniu przyozdobionego oczami, pysiem i nogami pnia by ten rósł. Obrzęd zaczyna się 8 grudnia i trwa do Wigilii, kiedy to dziwna drewniana postać jest bita aż, uwaga… wydali z siebie zgromadzone w grudniu upominki.

kupkowy pieniekŹródło: wanderingrhapsody.com

Krampus, Austria

To najprawdopodobniej najbardziej przerażająca tradycja świąteczna. Krampus to demon, zły wspólnik świętego Mikołaja, który straszy i jeśli jest taka potrzeba porywa niegrzeczne dzieci.

Kurczak z KFC w Japonii

Japończycy nigdy nie przywiązywali jakiejś specjalnej wagi do świąt Bożego Narodzenia. W ciągu ostatnich kilku lat w japońskich domach zagościła nowa tradycja świąteczna – wystawny obiad w pierwszy dzień świąt, którego daniem głównym jest kurczak z KFC.

kfc japanŹródło: kfc.co.jp

The Yule Lads, Islandia

Przez trzynaście nocy poprzedzających święta, islandzkie trole schodzą z gór i odwiedzają dzieci w całym kraju i obdarowują te grzeczne fajnymi prezentami, a te mniej usłuchane – gnijącymi ziemniakami.

Dzień świętego Mikołaja w Bawarii

W Niemczech podobnie jak w Polsce, 6 grudnia przychodzi Mikołaj. Podróżuje na osiołku i podrzuca drobne upominki: monety, czekoladę, pomarańcze i zabawki do butów grzecznych dzieci. Jego pomocnik Knecht Ruprecht natomiast batem lub rózgą karze mniej pokorne dzieciaki.

Chowanie mioteł w Norwegii

Zwyczaj chowania mioteł wywodzi się sprzed wieków kiedy wierzono jeszcze, że czarownice nie tylko istnieją, ale wraz ze złymi duchami nawiedzają w Boże Narodzenie świat i szukają mioteł by na nich latać. Od tamtej pory Norwegowie chowają miotły w najmniej dostępnych miejscach w domu, żeby nikt takowej nie podprowadził.

Na rolkach do kościoła w stolicy Wenezueli

Tak jak część z nas, w pierwszy dzień świąt, mieszkańcy Caracas wybierają się rano do kościoła. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że udają się tam na wrotkach lub rolkach. Tradycja jest na tyle popularna, że w godzinach porannych ruch samochodowy jest wstrzymany, żeby wszyscy mogli bezpiecznie wrócić do domów.

Día de las Velitas w Kolumbii

Co rok całe miasta, małe i duże rozświetlają się od blasku świeczek i świeczuszek oraz lampionów wszelakich, które Kolumbijczycy wystawiają na ulicach, w oknach, na tarasach i w ogrodach.

colombia
Źródło: ngenespanol.com

Tradycje świąteczne w Irlandii

Te odbiegają zasadniczo od tych przestrzeganych w Polsce. Na uwagę zasługuje oczywiście tradycja przedświątecznych zakupów i poświątecznych przecen. Promocje zaczynają się od Black Friday choć ozdoby świąteczne widać w sklepach chwilę po Halloween.

Tradycyjną świąteczną potrawą w Irlandii jest pudding czyli w uproszczeniu keks z alkoholem (whiskey, rum, brandy).

W Irlandii najważniejszym dniem świąt jest Boże Narodzenie. Nieczynne są wtedy nawet bary, a i stacje benzynowe tego dnia często nie działają. Prezenty w Irlandii wręcza się najbliższym w pierwszy dzień świąt, drugiego dnia rozdaje się upominki ludziom, z których usług korzysta się przez cały rok.

Kevin w Polsce

W Polsce stosunkowo świeżą ale już tradycją, są tzw. święta z Kevinem. O godzinach emisji filmu informują lokalne serwisy informacyjne, a znajomi na Facebooku wymieniają się uszczypliwościami na temat corocznych projekcji.

Znacie jeszcze jakieś dziwne tradycje świąteczne? Pomijając te, do których przyzwyczaili nas nasi przodkowie. Jak spędzicie święta w tym roku? O tym, co można robić w grudniu w Galway przeczytacie tutaj.

Kategorie : Blog

Zobacz też