Koniec z przestawianiem zegarków
Galway.pl 26 marca 2019
W niepamięć odeszły czasy kiedy tuż po przestawieniu zegarków z czasu letniego na zimowy lub odwrotnie przynajmniej przez jeden dzień nie wiedzieliśmy, która jest godzina.
Większość urządzeń, które pokazują nam czas obecnie przestawia się w odpowiednim momencie bez naszego udziału. Zmianę czasu zwyczajnie czujemy po krótszej o godzinę nocy czy wcześniej zachodzącym słońcu.
Posłowie Parlamentu Europejskiego podczas dzisiejszego głosowania opowiedzieli się za tym, żeby od kwietnia 2021 roku nie przestawiać już zegarków wiosną do przodu, a jesienią do tyłu.
Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej są póki co zobowiązane do zmiany czasu na letni w ostatnią niedzielę marca i na zimowy w ostatnią niedzielę października.
Rząd brytyjski oświadczył, że po brexicie Wielka Brytania pozostanie przy obecnym systemie zmiany czasu dwa razy w roku, co oznacza, że po kwietniu 2021 roku między Irlandią a Wielką Brytanią będzie 1 godzina przesunięcia w czasie.
Zgodnie z projektem ustawy każde państwo z osobna ma zdecydować, czy pozostanie przy czasie letnim, czy zimowym.
Choć niewykluczone, że wszyscy liderzy państw członkowskich ustalą wspólnie jeden czas.
Nowe technologie i różne tryby życia sprawiają, że nic nie zyskujemy na zmianie czasu i nic nie oszczędzamy – powiedziała Marita Ulvskog – posłanka odpowiedzialna za projekt ustawy wprowadzającej zmiany.
Przypominamy, że w najbliższy weekend – w nocy z soboty (30 marca) na niedzielę (31 marca) przestawiamy czas z 2:00 na 3:00.