Pająk False Widow w 18 hrabstwach w Irlandii
Galway.pl 19 lipca 2019
False Widow to pająk, który pochodzi z Wysp Kanaryjskich i wyglądem przypomina Czarną Wdowę (Black Widow).
Dr Michel Dugon prowadzący badania nad pająkami w Venom Systems Lab at NUIG potwierdza, że obecność False Widow odnotowano w 18 hrabstwach w Irlandii.
Po raz pierwszy pająka zauważono w latach 90-tych w Bray, Co Wicklow. W przeciwieństwie do Czarnej Wdowy charakteryzującej się czerwonym brzuszkiem, fałszywa wdowa nie jest gatunkiem niebezpiecznym.
Coraz częściej spotykana w Irlandii False Widow jest wielkości monety €2 a jej ukąszenie może być dosyć bolesne.
Część ukąszonych skarży się na łagodne objawy, ale mamy pacjentów, którzy zaobserwowali obrzęk, gęsią skórkę, dreszcze i gorączkę – mówi badacz.
Pająk, o którym mowa nie jest agresywny. Może jednak ukąsić gdy czuje się zagrożony. Według Dr Dugon pająk jest tak powszechny w miastach i miasteczkach w Irlandii, że trudno byłoby go wyeliminować. Ukąszonym radzi złapać pająka i obserwować miejsce ugryzienia.
Jeśli osoba ukąszona ma inne objawy niż tylko ból i zaczerwienienie powinna skontaktować się z lekarzem – mówi Dr Dugon.
Specjalista nie słyszał o śmiertelnych przypadkach ukąszenia przez fałszywą wdowę jednak niektóre osoby wyjątkowo ciężko znoszą ugryzienie.
Maria Condon z Co Waterford została ugryziona przez pająka i spędziła kilka dni w szpitalu. Powiedziała RTÉ News, że bolesne pęcherze zaczęły pojawiać się w ciągu kilku minut i że powiększyły się w ciągu następnej godziny.
Cormac Melia z Co Laois mówi, że jego trzyletni syn Noah został ugryziony przez pająka trzy tygodnie temu i wciąż odczuwa ból w miejscu ugryzienia. Uważa, że po pęcherzach mogą pozostać blizny.
Osoby, które zostały ukąszone przez False Widow i złapały swojego oprawcę proszone są o kontakt z laboratorium Dr Michel Dugon.
Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?
Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.